To już kiedyś było

Debiut Alexis

Czuję pod palcami uspokajający, spadający ciężar liter. Piszę swój pierwszy tekst do „Radia Emka“ i czuję drżenie dłoni pod podłożem metafor.


Miesiąc kwiecień.
To miesiąc, który niesie kolejną rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II. To miesiąc niosący wiosnę w powietrzu i dźwięki życia, wcześniej uśpionego przez zimę. Wreszcie kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu.


Gdy okiem sięgnąć dalej, w moją historię narodzin, na dokumentacji medycznej z lat 90, tkwi słowo: autyzm. Zdaniem lekarzy byłam autystycznym dzieckiem. No cóż. Może trochę w tym prawdy jest, ale nie zgadza się moja wszechogarniająca potrzeba bycia przytulaną. Przecież osoby z autyzmem mają swój świat, z wielkim oknem na swoje sprawy, ale na pewno nie znajdzie się w nim miejsca na kanapę, oddech drugiego człowieka i przytulenie. Osoba z autyzmem kocha w swój inny, niepowtarzalny sposób, co nie znaczy, że gorszy. Lekarz.e nie potrafili zrozumieć też tego, że sama z siebie chcę rozmawiać, wiązać kontakt za kontaktem, jak supeł określający moje własne „Ja“. Tu też coś nie grało.


Do czasu. Do czasu, aż ktoś określił mnie jako osoba z zespołem Aspegera. To takie spektrum mojego autyzmu. Jestem na wpół autystyczna. Tak inaczej. Po swojemu. W pasku wyszukiwarki mojego życia wprawiam na codzień metafory zdarzeń, wydarzeń i zdań, ale i tak dla innych nie układam się w całość.
Moja codzienność to bezpieczne schronienie pod dobrym uśmiechem. Pozwalam się cicho indeksować w najorginalniejszych powtórzeniach i treściach.
Ci, co mnie znają, wiedzą jak trudno mnie zresetować w niektórych zachowaniach i myślach. Powtarzam się wciąż od nowa, jakby końca mnie widać nie było.
Zdarza mi się mówić do siebie jakby nigdzie indziej mnie nie było, jakby świat się skurczył do pokoju z panem Aspegerem.
Mnie się da lubić z ulgi dobranej perspektywy. Inaczej się nie da, bo moje życie to zderzenie się wydarzeń w czasoprzestrzeni, tak jakby to kiedyś było.
A i tak jestem kochana przez najbliższych.
Magia zespołu Aspegera.


autor. Alexis

Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas

Realizacja