DKF "Ósemka" zaprasza na pierwszy seans w tym roku

„Przełamując fale” Larsa Von Triera zobaczymy 11 lutego.

DKF Ósemka zaprasza na pierwszy w tym roku seans filmowy. W czwartek, 11.02.2016 będzie można obejrzeć „Przełamując fale” Larsa von Triera - jeden z najlepszych filmów lat 90.

W filmie, Lars von Trier zabiera nas w podróż do Szkocji lat 70. XX wieku. Bohaterką jest Bess McNeill, która właśnie zawarła związek małżeński z Janem, pracownikiem platformy wiertniczej. Chociaż Bess jest głęboko wierząca i postępuje według wytycznych swojej wiary, lokalna społeczność nie akceptuje jej małżeństwa, Jana traktuje jako obcego.

Kiedy mężczyzna znów wyrusza na platformę, poddana społecznemu ostracyzmowi Bess gorliwie modli się do Boga, by jej rozłąka z mężem trwała jak najkrócej. Jej prośba zostaje spełniona. Jan wraca do domu wcześniej w wyniku wypadku, któremu uległ przy pracy. Sparaliżowany mężczyzna prosi żonę, obwiniającą się o jego nieszczęście, by współżyła z innymi mężczyznami i opowiadała mu o swoich przeżyciach, bo tylko w ten sposób może być dalej szczęśliwa. Na początku niechętna wytycznym Bess z czasem zaczyna wierzyć, że spełniając wolę Jana, spełnia wolę samego Boga. Widząc w tym jedyną drogę do odzyskania przez męża władzy w nogach, oddaje się kolejnym mężczyznom …

„Przełamując fale” uchodzi dziś za klasyczny obraz utrzymany według zasad manifestu DOGMA 95. Oszczędna scenografia, specyficzna gra aktorska i plastyczne, niedoświetlone zdjęcia budują niepowtarzalny klimat. Mimo upływającego czasu, film nie zestarzał się ani trochę. Autorski styl Larsa Von Triera nadal okazuje się niepodrabialny, a liczne nagrody filmowe, w tym Grand Prix festiwalu w Cannes dowodzą, że jurorzy i krytycy odpowiednio wcześnie się na nim poznali.

„Przełamując fale" to film niejednoznaczny, ekscentryczny, trudny, wymagający od widza wysiłku, zerwania ze schematami oraz zachowania dystansu do przedstawionej historii. Oglądany po latach wciąż wzbudza emocje, urastając do rangi klasycznej pozycji współczesnego kina. Często podkreśla się, że filmy Larsa von Triera można kochać lub nienawidzić. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Ci, którzy jeszcze nie wiedzą po której są stronie, powinni się przełamać i zmierzyć z „Przełamując fale".*

*Michał Dondzik EDUKACJA FILMOWA

 

Zapraszamy do Multikina, na czwartkowy seans o godz. 19:00, 11.02.2016 roku.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed seansem.

Zobacz także

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
Szczęśliwi kibice Anwilu wracają z Ostrowa z uśmiechami na twarzy
Palenie szkodzi
Masz informacje?
Adres
E-mail
Śledź nas
Zadzwoń:
515 434 034
Radio eMKa Włocławek
Radio eMKa Facebok

Realizacja